Asset Publisher Asset Publisher

OGIEŃ W LESIE NAS NIE JARA

Manewry ppoż. na terenie Nadleśnictwa Lubichowo w Czubku

W duchu działań prewencyjnych zmierzających do rozpoznania warunków prowadzenia akcji gaśniczej terenów leśnych, w dniu 13 czerwca br. spotkaliśmy się na ćwiczeniach ppoż. w leśnictwie Owcze Błota nad rzeką Wdą, w miejscowości Czubek.

Zmodernizowany punkt czerpania wody na Wdzie stanowiący jeden z naszych stałych elementów infrastruktury przeciwpożarowej w nadleśnictwie, stanowił tego dnia bazę wszelkich działań.

Przygotowany plac manewrowy oraz miejsce poboru wody, tj.: zgodnie z fachową nomenklaturą – przeciwpożarowe stanowisko czerpnia wody, musieliśmy po wykonaniu prac modernizacyjnych, po prostu sprawdzić pod obciążeniem w trakcie potencjalnej akcji.

Ponadto, w założeniach operacyjnych pojawiła dodatkowa „trudność”, bowiem należało podczas ćwiczeń skorzystać z dodatkowego źródła wody.

Jednostki z OSP Osieczna, Szlachta oraz Klaniny, pod czujnym okiem zawodowców z Komendy Powiatowej PSP w Starogardzie Gdańskim, po zlokalizowaniu odległych miejsc zarzewia, szybko uporały się z budową specjalnego zbiornika, zasilanego pompami z rzeki. Jest to dedykowana do takich celów konstrukcja, której gabaryty ale i waga (tylko 80 kg) są istotne przy przemieszczaniu, szczególnie w dużych akcjach, gdzie mobilność sił i środków jest decydująca.

Zbudowane przy użyciu wozów bojowych linie zasilania w wodę stanowiły nadto podstawowe źródło środka, którego wystarczająca ilość powinna być zawsze dostępna.

To kolejne ćwiczenia, które w kalendarz działań przeciwpożarowych nadleśnictwa, wpisały się z powodzeniem. Z uwagi na panujące trudne warunki atmosferyczne, sprzyjające powstawaniu pożarów, w tym właśnie w lasach, wypracowane podczas takich ćwiczeń zachowania mogą zaważyć o sukcesie późniejszych realnych posunięć operacyjnych.

Dziękujemy pracownikom Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Wszystkim, nie tylko obecnym na ćwiczeniach, Druhnom oraz Druhom z Wszystkich Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu administrowanego przez nasze nadleśnictwo, za dotychczasową dzielność oraz nieustającą gotowość bojową.