Asset Publisher Asset Publisher

Nawałnica- i co dalej?

11 sierpnia 2017 roku to kolejna data wpisana na trwałe w annały Nadleśnictwa Lubichowo. Sezon urlopowy, walizki popakowane a tutaj telefony: „przeszła nawałnica”, „trąba powietrzna”, „uszkodzenia w terenie”, „drogi poblokowane”, „linie energetyczne pozrywane” i tak przez cały dzień.

Fot. Mariusz Krysiak

Szybka inwentaryzacja i już wiemy uszkodzone drzewostany położone są w Leśnictwach: Cisowa Góra, Stara Jania i Leśna Jania, na obszarze ponad 500 hektarów. Przed nami-leśnikami pojawiło się wyjątkowo trudne zadanie – jak najszybciej usunąć skutki wichury?

Od razu zaczęliśmy uprzątać zniszczone powierzchnie. Gros prac mogły wykonać maszyny wielooperacyjne, ale część tych najtrudniejszych, mógł zrobić tylko człowiek.

Rozmiar prac wyniósł  565 hektarów lasu uszkodzonych
72 hektary drzewostanu do całkowitego usunięcia
26,6 tys. m3 drewna do pozyskania.

Po 10 miesiącach nadal czeka nas ogrom pracy na tych terenach. Tam z powrotem ma rosnąć las. Musimy przygotować glebę aby posadzić małe drzewka. Na części powierzchni będziemy wyrywać karpy- czyli podniesione korzenie powalonych przez wiatr drzew. Teren będzie uprzątnięty i poorany.

Fot. Mariusz Krysiak

Następnym sposobem będzie pozostawienie części powierzchni do odnowienia naturalnego- tam pozwolimy przyrodzie samej zadecydować jak będzie wyglądał las za kilka lat.
Do zagospodarowania zostaną także luki- miejsca po kilku wywrotach w drzewostanie, które będziemy uzupełniali gatunkami wzbogacając skład gatunkowy.

Powierzchnie te jeszcze przez długie lata będą wymagały szczególnej uwagi a efekty oglądać będą wnukowie a nawet prawnukowie obecnych leśników.

Fot.: Mariusz Krysiak