Wydawca treści Wydawca treści

Zabiegi agrolotnicze na terenie RDLP w Gdańsku

W dniach 1-22 czerwca br. prosimy o nie wchodzenie na tereny objęte akcją agrolotniczą oraz przestrzeganie zaleceń Służby Leśnej.

Informujemy, że w związku z dużym zagrożeniem występowania brudnicy mniszki i strzygoni choinówki na terenie Nadleśnictwa Lubichowo, Kaliska i Kościerzyna i Lipusz, w dniach 1-22 czerwca br. będzie wykonany zabieg ratowniczy przeciwko szkodnikom liściożernym.

                                    

Zabieg ratowniczy będzie wykonany metodą agrolotniczą- tylko na terenach leśnych. Przy wykonaniu zabiegu będą przestrzegane wszystkie przepisy wynikające z regulacji prawnych państwa Polskiego i UE.

Na czas zabiegu wprowadzamy czasowy zakaz wstępu do lasu.

O planowanym zabiegu zostały już poinformowane wszystkie urzędy administracji samorządowej oraz inne organizacje- w tym Polski Związek Pszczelarzy.

Do wykonania zabiegu ochronnego zostanie użyty środek ochrony roślin Dimilin 480 SC. Środek jest zarejestrowany do użycia na terenie całej UE, a etykieta środka dostępna jest na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Na czas zabiegu wprowadzamy czasowy zakaz wstępu do lasu. Środek jest nieszkodliwy dla pszczół. Okres karencji dla runa leśnego to 24 godziny
Środek zastosowany będzie w dawce 0,1l na 1 ha lasu. W połączeniu z wodą i środkiem zwilżającym będzie to 3,0 l cieczy roboczej na 1 ha lasu. Środek jest nieszkodliwy dla pszczół w dawce poniżej 0,375 l/ha, czyli okres prewencji dla pszczół po zastosowaniu dawki 0,1l/ha nie obowiązuje.

Okres karencji dla runa leśnego, czyli czas od oprysku do spożycia jaki musi upłynąć wynosi 24 h.

W okresie wykonywania zabiegów ratowniczych prosimy o nie wchodzenie na tereny objęte akcją agrolotniczą oraz przestrzeganie wszelkich ogłoszeń i zaleceń Służby Leśnej.