Wydawca treści Wydawca treści

Zabiegi ochronne [AKTUALIZACJA]

Informujemy, że z uwagi na przewidzianą rójkę chrabąszcza kasztanowca, przygotowujemy się do wykonania zabiegu ochronnego drzewostanów po 10 maja bieżącego roku

Wiosennym wieczorem w lesie lub parku można usłyszeć głośne bzyczenie. To chrabąszcz - duży owad z brązowymi pokrywami. Samiec ma czułki zakończone wachlarzykiem. Chrabąszcze majowe to leśne szkodniki, które lubią podjadać liście drzew, najchętniej dębów. Jeszcze bardziej szkodliwe są larwy chrabąszczy, zwane pędrakami. Wylęgają się z jaj, składanych przez samicę pod ziemią.

Żyją zakopane w ziemi nawet 5 lat, podgryzając korzonki młodych drzewek, przez co osłabiają je i często powodują ich zamieranie. Są szczególnie niebezpiecznie dla szkółek leśnych - miejsc, w których hoduje się sadzonki drzew wykorzystywane przy tworzeniu nowego lasu. Walcząc z tak negatywnymi skutkami działalności chrabąszcza, leśnicy są czasami zmuszeni do stosowania środków chemicznych.

Informujemy, że z uwagi na przewidzianą rójkę chrabąszcza kasztanowca, przygotowujemy się do wykonania zabiegu ochronnego drzewostanów po 10 maja bieżącego roku.

Zabieg będzie przeprowadzony wczesnym rankiem (400-700) i wieczorem (1800–2000), wyłącznie w obrębie drzewostanów bez naruszania przestrzeni otwartych takich jak pola, łąki, pastwiska i wody.

Teren objęty zabiegiem zostanie oznaczony tablicami ostrzegawczymi na drogach publicznych wchodzących w obszar objęty zabiegiem

Zwalczanie prowadzone będzie przy użyciu kontaktowo- żołądkowego środka Mospilan 20SP w dawce 0,4 kg/ 1 ha powierzchni, a nośnikiem Ikar 95EC oraz wodą.

Sprzęt przewidziany do użycia to opryskiwacze ciągnikowe i plecakowe.

Zagrożony obszar to: centralna i południowa część Nadleśnictwa Lubichowo na terenie gmin Osiek, Osieczna i Lubichowo. Obejmuje on częściowo leśnictwa: Błędno, Kałębnica, Owcze Błota, Osieczna, Nowy Dwór, Długie, Brzeźnica. Teren objęty zabiegiem zostanie oznaczony tablicami ostrzegawczymi na drogach publicznych wchodzących w obszar objęty zabiegiem.

Link do mapy:

          

Zastosowana metodyka, w tym pora zabiegu, miejsce podawania środka w obrębie drzewostanów, a także rodzaj zastosowanego środka- nie stwarzają większych zagrożeń dla pszczół, zwierząt, ludzi, chociaż kontakt ze środkiem może spowodować zaburzenia zdrowotne.

Przebywanie więc w lesie w czasie trwania zabiegu osobom postronnym jest zabronione.

 

Teren objęty opryskami:
👉Leśnictwo Błedno
👉 Leśnictwo Kałębnica
👉 Leśnictwo Owcze Błota
👉 Leśnictwo Nowy Dwór
👉 Leśnictwo Długie
👉 Leśnictwo Brzeźnica
Preparat chemiczny MOSPILAN 20 SP przy użyciu samolotu
 
Przebwyanie osób trzecich w trakcie zabiegu jest wzbronione
Okres karencji na runo leśne wynosi 14 dni.
Okres prewencji dla pszczół 0 dni.
Okres prewencji dla ludzi 24 godziny.