Asset Publisher Asset Publisher

OCHRONA LASÓW PRZED BRUDNICĄ MNISZKĄ

Informujemy, że w dniach od 13.05.2024- 20.06.2024 roku na terenie Nadleśnictwa Lubichowo będzie wykonany agrolotniczy zabieg ratowniczy przeciwko brudnicy mniszce (Lymantria monacha L.).

Na podstawie materiałów prognostycznych zebranych jesienią 2023 roku przez służby ochrony lasu stwierdzono wysokie zagrożenie dla drzewostanów sosnowych ze strony brudnicy mniszki. Wstępnie oszacowano, że zagrożonych jest ok. 8 tys. ha powierzchni leśnej. Leśnicy od wczesnej wiosny nadal monitorują zagrożony obszar i na podstawie prowadzonych badań (liczenie ilości gąsienic tego motyla) podejmą ostateczną decyzję co do wielkości powierzchni objętej zabiegiem ratowniczym.

zabieg agrolotniczy będzie wykonany w dniach od 13.05.2024- 20.06.2024 r.
Brudnica mniszka jest jednym z najczęściej pojawiających się i najgroźniejszych dla polskich lasów szkodnikiem drzew (w stadium gąsienicy). Cechuje ją wysoka rozrodczość, wskutek czego, w sprzyjających warunkach, pojawia się masowo (gradacja). Jest typowym polifagiem, atakującym w pierwszej kolejności prawie wszystkie gatunki drzew iglastych (w szczególności świerki i sosny), a z braku bazy żerowej gąsienice atakują drzewa liściaste, krzewy, a nawet rośliny runa leśnego. Jedna gąsienica brudnicy mniszki, przez cały okres żerowania (maj/czerwiec) jest wstanie pożreć około 200 igieł sosnowych, lub nawet 1000 igieł świerkowych. Następstwem żeru jest ograniczenie fotosyntezy i oddychania, a w efekcie końcowym prowadzi do śmierci rośliny.

Jedna gąsienica brudnicy mniszki, przez cały okres żerowania (maj/czerwiec) jest wstanie pożreć około 200 igieł sosnowych, lub nawet 1000 igieł świerkowych.

Zabiegi wykonywane będą w możliwie jak najkrótszym czasie, z uwzględnieniem warunków atmosferycznych. Lot można bowiem wykonać gdy spełnione są łącznie następujące warunki pogodowe: wilgotność względna powietrza nie mniejsza niż 60%; prędkość wiatru nie przekracza 3 m/sek. Zabieg będzie wykonywany z użyciem środka Foray 76B (zatwierdzonego Decyzją MRiRW nr R-233/2022d z dnia 28.03.2022 roku) w ilości 2,5 l/ha, wprowadzanego do środowiska przez samolot Dromader z atomizerem typu AU 5000.
Jest to środek mikrobiologiczny, przeznaczonym do stosowania w ochronie drzew iglastych i liściastych przed larwami szkodników zjadających liście. Ma działanie żołądkowe, zakłócające funkcjonowanie nabłonka jelita środkowego owadów. Po spożyciu środka gąsienice przestają żerować, a ich śmierć następuje po kilku dniach.

Przeprowadzenie zabiegu ma na celu w znacznym stopniu ograniczyć rozwój szkodliwych owadów w wytypowanych drzewostanach, jest to najskuteczniejsza obecnie metoda ograniczenia zagrożenia ze strony brudnicy mniszki,
przy jednoczesnym minimalnym oddziaływaniu na pozostałe elementy środowiska leśnego.

Loty wykonywane będą we wczesnych godzinach rannych i wieczornych, aby chronić pszczoły i inne owady zapylające. Loty wykonywane będą we wczesnych godzinach rannych i wieczornych, aby chronić pszczoły i inne owady zapylające. Zgodnie z etykietą środka chemicznego, na opryskany obszar nie mogą wchodzić ludzie oraz nie mogą zostać wprowadzone zwierzęta od momentu zastosowania środka „do czasu całkowitego wyschnięcia cieczy użytkowej na powierzchni roślin” (tzw. okres prewencji).

W okresie wykonywania prac ratowniczych oraz w okresie prewencji prosimy o nie wchodzenie na tereny objęte zabiegami i przestrzeganie wszelkich ogłoszeń i zaleceń Służby Leśnej

 

Jeśli macie Państwo jakiekolwiek pytania w związku z planowanym zabiegiem ochronnym- prosimy o kontakt z naszym pracownikiem:

RADOSŁAWA KRYSIAK

Starszy Specjalista Służby Leśnej ds. ochrony lasu, ochrony przyrody; edukacji, rzecznik prasowy

telefon: +48 58 58 85 872

adres e-mail: radoslawa.krysiak@gdansk.lasy.gov.pl lub bezpośrednio pod adres lubichowo@gdansk.lasy.gov.pl