REGULAMINY REGULAMINY

Lista zagrożeń

Odwiedzając lasy trzeba pamiętać o potencjalnych zagrożeniach

Odwiedzając lasy trzeba pamiętać o potencjalnych zagrożeniach, które mogą wystąpić. Zapobiegajmy im stosując się do pewnych zasad zachowania i odpowiednio przygotowując się do leśnych wypraw.

  1. Odpowiedni ubiór, dostosowany do czasu i charakteru wyprawy: wygodne pełne obuwie (zakryta stopa, elastyczna podeszwa). Długie spodnie- uchronią przed zadrapaniami i kleszczami. Nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne. Jeśli prognoza pogody wskazuje na deszcz dobrze zaopatrzyć się w płaszcz przeciwdeszczowy, a podczas burzy należy opuścić las.
  2. Przygotowanie, przed rozpoczęciem wędrówki dobrze jest sprawdzić na mapie jak wygląda okolica po której zamierzamy wędrować. Ułatwi to późniejszą orientację w terenie i uchroni nas przed zgubieniem się w lesie. Warto trzymać się wyznaczonych szlaków turystycznych, pamiętajmy o naładowanym telefonie komórkowym i posiadaniu numerów telefonów np do nadleśnictwa. Jeżeli wybieramy się na dłużej dobrze mieć minimalny prowiant i butelkę z wodą.
  3.  Nie należy zatrzymywać się i przechodzić obok drzew starych i obumierających – ich konary, a czasem samo drzewo w pewnym momencie swojego życia łamie się, a spadające gałęzie lub drzewo są realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia.
  4. Aby zabezpieczyć się przed kleszczami warto zaopatrzyć się w preparat odstraszający, a po powrocie z wycieczki sprawdzić czy któryś nie wkłuł się w nasze ciało. Osoby uczulone na jad owadów nie powinny same wybierać się do lasu tak aby w razie ukąszenia nie zostały bez pomocy. Żmija jest jadowitym, ale płochliwym wężem, który ucieka wyczuwając człowieka. W ciepłe dni lubi wygrzewać się na słońcu. Aby uniknąć zagrożenia nie należy się do niej zbliżać i pozwolić jej uciec. W razie ukąszenia należy zgłosić się do najbliższej przychodni.
  5. Jeśli napotkamy w lesie zwierzę, które przed nami nie ucieka w żadnym przypadku nie należy się do niego zbliżać i dotykać go, gdyż może być chore. Obecnie wścieklizna jest minimalizowana przez szczepienia lisów i psów domowych. W przypadku ugryzienia należy zgłosić się do najbliższej przychodni.
  6. Niektóre rośliny i grzyby rosnące w lesie są trujące! Wybierając się do lasu z dziećmi trzeba je pilnować, aby nie jadły nierozpoznanych roślin. Nie wolno też zbierać grzybów, jeśli nie jesteśmy pewni, że są jadalne. Zebrane owoce trzeba umyć przed spożyciem – dzięki temu w prosty sposób uchronimy się przed zarażeniem tasiemcem bąblowcem.
  7. Nie wolno podchodzić do pilarzy ścinających drzewa i maszyn ładujących i rozładowujących drewno oraz wchodzić na stosy ułożonego drewna. Drwal lub operator maszyny może nie dostrzec w porę zbliżającej się osoby, co naraża ją na zagrożenie zdrowia lub życia.