Ochrona lasu Ochrona lasu

Chrabąszcz kasztanowiec ponownie groźny

Jak co roku z końcem kwietnia leśnicy z Nadleśnictwa Lubichowo wieczorami przystąpili do obserwacji spodziewanej wzmożonej rójki chrabąszcza kasztanowca

W pierwszych dniach maja na terenie obrębu leśnego Osieczna oraz części obrębu Lubichowo spotykano brzozy na których obserwowano po kilkadziesiąt sztuk tego owada. Pojedynczo występowały brzozy, gdzie ilości przekraczały ponad 100 szt. W dniu 5 maja sporządzono protokół kwalifikacji zagrożonych powierzchni do oprysku.
W niedzielę wczesnym rankiem samolot Dromader M18 wykonał zabieg ochronny  pasów brzozowych na powierzchni około 230 ha. Zastosowany środek to Mospilan 20SP + IKAR 95 EC  + woda.
Mniejsze fragmenty lasu zabezpieczaliśmy opryskiwaczami ciągnikowymi do drzew wysokich oraz ręcznymi. Podjęte działania znacznie ograniczyły ilości tego owada, co w konsekwencji przeniesie się na mniejsze szkody w uprawach.
Zabiegi wykonaliśmy w leśnictwach: Kałębnica, Błędno, Brzeźnica, Długie Nowy Dwór, Osieczna oraz Owcze Błota na łącznej powierzchni 148 ha.

Skuteczność naszych działań oceniamy na 85-90% co ograniczy uciążliwość tego szkodnika dla naszych drzewostanów.