Wydawca treści
Nawałnica- i co dalej?
11 sierpnia 2017 roku to kolejna data wpisana na trwałe w annały Nadleśnictwa Lubichowo. Sezon urlopowy, walizki popakowane a tutaj telefony: „przeszła nawałnica”, „trąba powietrzna”, „uszkodzenia w terenie”, „drogi poblokowane”, „linie energetyczne pozrywane” i tak przez cały dzień.
Szybka inwentaryzacja i już wiemy uszkodzone drzewostany położone są w Leśnictwach: Cisowa Góra, Stara Jania i Leśna Jania, na obszarze ponad 500 hektarów. Przed nami-leśnikami pojawiło się wyjątkowo trudne zadanie – jak najszybciej usunąć skutki wichury?
Od razu zaczęliśmy uprzątać zniszczone powierzchnie. Gros prac mogły wykonać maszyny wielooperacyjne, ale część tych najtrudniejszych, mógł zrobić tylko człowiek.
Rozmiar prac wyniósł 565 hektarów lasu uszkodzonych
72 hektary drzewostanu do całkowitego usunięcia
26,6 tys. m3 drewna do pozyskania.
Po 10 miesiącach nadal czeka nas ogrom pracy na tych terenach. Tam z powrotem ma rosnąć las. Musimy przygotować glebę aby posadzić małe drzewka. Na części powierzchni będziemy wyrywać karpy- czyli podniesione korzenie powalonych przez wiatr drzew. Teren będzie uprzątnięty i poorany.
Następnym sposobem będzie pozostawienie części powierzchni do odnowienia naturalnego- tam pozwolimy przyrodzie samej zadecydować jak będzie wyglądał las za kilka lat.
Do zagospodarowania zostaną także luki- miejsca po kilku wywrotach w drzewostanie, które będziemy uzupełniali gatunkami wzbogacając skład gatunkowy.
Powierzchnie te jeszcze przez długie lata będą wymagały szczególnej uwagi a efekty oglądać będą wnukowie a nawet prawnukowie obecnych leśników.
Szkody wyrządzone przez wiatr
Szkody w drzewostanach wyrządzone przez wiatr w lipcu 2012 r.
Wydawało się że drzewostany na terenie administrowanym przez nadleśnictwo są „odporne" na działanie wiatru.
14 lipca 2012r. nad Borami Tucholskimi utworzyła się super komórka burzowa której efektem było m.in. powstanie trąby powietrznej, która spowodowała uszkodzenia i zniszczenia w pasie długości ponad 25 kilometrów, licząc od miejscowości Zdroje w Borach Tucholskich- aż po rzekę Wisłę na północ od Świecia. Trąba powietrzna przeszła przez tereny Leśnictwa Kałębnica oraz Stara Jania.
Zarys uszkodzonej powierzchni (ciemno- zielony kolor) ukazuje mapa poniżej.
W godzinach popołudniowych tego dnia wstępną lustrację terenu przeprowadzili pracownicy nadleśnictwa. Ze względów bezpieczeństwa wydano ogłoszenie o okresowym zakazie wstępu do lasu na terenach objętych zniszczeniami.
Działania jakie podjęto w pierwszych dniach po wystąpieniu zniszczeń to:
- Udrożnienie dróg prowadzących przez tereny zagrożone
- Ogłoszenie zakazu wstępu do lasu – informacje wywieszane bezpośrednio w lesie wraz z przekazem nadawanym przez różne media
- Inwentaryzacja strat i uszkodzeń
Wstępne szacunki wiatrołomów to:
- Leśnictwo Kałębnica- szacowany obszar całkowitych zniszczeń drzewostanów to ca 30 ha.
- Leśnictwo Stara Jania- wstępne szacunki wskazują na zupełne zniszczenie drzewostanu na obszarze ca 60 ha, a na powierzchniach częściowych ca 40 ha.
Usuwanie skutków klęsk żywiołowych
Po określeniu rozmiaru uszkodzeń i zabezpieczeniu rejonu klęski tablicami z okresowym zakazem wstępu do lasu na te obszary, przystąpiliśmy do usuwania skutków kataklizmu.
Podzieliliśmy pas uszkodzeń na kwatery, na których z zachowaniem zasad bezpieczeństwa rozpoczęły prace brygady pilarzy i zrywkarzy, a także harvestery.