Lista aktualności Lista aktualności

Zanocuj w lesie

„Zanocuj w lesie” to projekt, dzięki któremu już od 1 maja do dyspozycji miłośników bushcraftu i surwiwalu Lasy Państwowe udostępnią ponad 600 tys. ha w 425 nadleśnictwach. W naszych lubichowskich lasach wyznaczyliśmy 3 takie obszary.

Informacja nt. Programu „Zanocuj w lesie”
na terenie Nadleśnictwa Lubichowo

 

Jeślli cenisz sobie bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie- to ta oferta Lasów Państwowych jest właśnie dla Ciebie! Miłośników nocowania w lesie zachęcamy do skorzystania z z programu "Zanocuj w lesie".

W naszym Nadleśnictwie mamy wyznaczone 3 obszary objęte programem!

Obszar Zdrójno

Obszar Łuby

... i coś dla miłośników obserwacji ptaków- obszar leśny w sąsiedztwie jeziora Udzierz (obszar jeziora Udzierz)

 

 

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji Mbdl [Google Play] android lub [App Store] iPhone,
z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

1. regulaminem korzystania z obszaru (REGULAMIN).

2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków.

5. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!

Na wyznaczonych obszarach obwody łowieckie dzierżawią:

  • Obszar Jezioro Udzierz- Koło Łowieckie "ŁOŚ" w Skórczu
  • Obszar Łuby- Wojskowe Koło Łowieckie "BÓBR"
  • Obszar Zdrójno- Koło Łowieckie "RYŚ"

Dane teleadresowe kół łowieckich umieszczone są na stronie Polskiego Związku Łowieckiego- Zarząd Okręgowy w Gdańsku.

Informacji nt. polowań zbiorowych publikowane są w Aktualnościach na stronach gminnych:

Urząd Gmiy OSIEK

Urząd Gminy OSIECZNA

6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [FORMULARZ] oraz przesłanie go na adres radoslawa.krysiak@gdansk.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie:
Radosława Krysiak
Starszy Specjalista Służby Leśnej
Tel.: +48 58 58 85 872 tel. kom.: +48 694 493 613
radoslawa.krysiak@gdansk.lasy.gov.pl


Nadleśnictwo Lubichowo przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Nie zapomnij o dobrej lekturze. Przed wybraniem się na leśną przygodę- koniecznie przeczytaj niezwykle oryginalną książkę, łącząca w sobie elementy poradnika i przewodnika po lesie. Odkryj uroki leśnego survivalu z perspektywy jego miłośników, którzy dzielą się z czytelnikiem swoją wiedzą teoretyczną i praktyczną w niezwykle ciekawy sposób.
Poniżej do pobrania książka w pliku .pdf- jesli potrzebujesz innego formatu- wejdź na http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/publikacje/do-poczytania/survivalJ- na Portalu Lasów Państwowych umieściliśmy format .mobi i .epub.

 

Pamiętaj jednak- las to królestwo zwięrząt i roślin. Niezwykle złożone ekosystemy. Dlatego też nocowanie w lesie pomoże ci zrozumieć codzienne obowiązki i odpowiedzialność leśników. Wejdź do leśnego świata i zanurz się w nim zgodnie z 7 zasadami Leave No Trace (leśny savoir-vivre).

 

Ankieta ewaluacyjna w ramach Programu "Zanocuj w lesie"
Lubisz spędzać czas na łonie natury? Chodzisz na wycieczki do lasu? Nocowałeś/aś w lesie albo nie wykluczasz zrobienia tego
w przyszłości? Jeśli odpowiedziałeś/aś twierdząco na któreś z tych pytań, to prosimy wypełnij krótką ankietę. Zajmie ok. 10 minut.

Ankieta dla użytkowników jest anonimowa i przeznaczona dla wszystkich osób korzystających turystycznie i rekreacyjnie z lasów, nie tylko tych, którzy nocują w lesie w ramach ww. Programu. Link do ankiety dla użytkowników: http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 

 

Ankieta jest anonimowa. Wyniki będą analizowane i przedstawiane zbiorczo.